רישיון לאופנוע

רוצים ללמוד נהיגה? מלאו את הטופס...

הסיבות להוצאת רישיון לאופנוע הן מגוונות, לחלק מהמתגלגלים על שניים חשוב להגיע מהר יותר לעבודה ומבלי להתקע בפקקים. צעירים רבים מוציאים רישיון על אופנוע כדי למצוא עבודה בשליחויות ומאוחר יותר בחיים הרישיון משמש אותם לצרכים שונים. סיבה נוספת היא שאופנוע נחשב כלי רכב זול יותר מאשר מכונית פרטית, אם בעלות רכישת אופנוע ואם בעלויות הדלק (על עלויות ביטוח לאופנוע לעומת הפרטי ניתן להתווכח). ולבסוף יש את האנשים שנהנים להרגיש את הרוח על הפנים ואת החופש (והסכנה) שברכיבה על אופנוע.

הוצאת רישיון על אופנוע

ישנן שלוש דרגות רישיון לאופנוע, כל דרגת רישיון מוגדרת לפי שני פרמטרים עיקריים- כוח הסוס והקילוואט של האופנוע, דרגות רישיון לאופנוע מסומנות באות A. לכל דרגה תנאים והגבלות משלה-
תמונת לימודי נהיגה על אופנוע הוצאת רישיון נהיגה על אופנוע
  • הגיל בו ניתן להתחיל ללמוד.
  • הגיל בו ניתן להבחן לתאוריה (אם צריך).
  • הגיל בו ניתן להבחן לטסט (מבחן מעשי).
  • מספר שיעורי נהיגה מינימאלי.
  • ולבסוף הגיל בו ניתן להוציא רישיון.

רישיון אופנוע A2 , רישיון לקטנוע

כאשר מדברים על רישיון לקטנוע מתכוונים בדרך כלל לדרגת רישיון הזו, שהיא הנמוכה ביותר לרישיון אופנוע, רישיון A2 לרוב מושג על ידי בני נוער מכיוון שניתן להוציא רישיון כבר בגיל 16, כמובן שתצטרכו קודם כל לעבור טסט, לעשות מינימום 15 שיעורים על אופנוע, ולעבור טסט (מבחן מעשי). הגיל המינימאלי בו ניתן לעבור תיאוריה הוא 15.5, הגיל המינימאלי בו מותר להתחיל ללמוד ולעבור טסט הוא 16, כך שבכל מקרה בגיל 16 בדיוק לא תצליחו להוציא רישיון לאופנוע. לאלו שכבר מחזיקים רישיון לרכב רגיל (רישיון B), לפחות 3 שנים, פטורים ממבחן תאוריה (מבחן עיוני), ומינימום שיעורים שצריך ללמוד על קטנוע.

תהליך הוצאת רישיון

לקריאה נוספת על הליך הוצאת רישיון נהיגה.

בכדי להוציא רישיון חדש על אופנוע יש למלא בקשה לרישיון (רש"ל 18 , "טופס ירוק"), להצטלם ולהוציא אישורים רפואיים ביניהם אישור לראייה תקינה עם מינימום חדות ראייה של 6/12 לפחות בעין אחת.

שימו לב! אם אתם רוצים להוציא רישיון לאופנוע לפני גיל 17 תצטרכו אישור חתום מההורים (או מאפוטרופוס).

אלא אם יש לכם פטור ממבחן עיוני (תיאוריה), זהו השלב הבא בשבילכם.
לימודי נהיגה על אופנוע מומלצים וחשובים מאוד גם לאלו שפטורים ממינימום של מספר שיעורי נהיגה. ללא שליטה על אופנוע, הכרת כלי הרכב, המגבלות והייתרונות שיש לאופנועים ורכב דו-גלגלי, לא תוכלו לעבור טסט (מבחן מעשי) בהצלחה. לאלו מכם שאין בכלל רישיון, זכרו שהמינימום שיעורים הוא המתבקש אבל אין שום בושה ואפילו רצוי שתקחו יותר שיעורים ותצברו ניסיון על הכביש.

התחנה האחרונה בהשגת רישיון לאופנוע הוא הטסט, אורכו של המבחן המעשי הוא כ-20 דקות בהן תדרשו להציג שליטה באופנוע, בחוקי התנועה, בטיחות בדרכים ועוד.
במידה ועברתם טסט בהצלחה, תוך מספר ימים בודדים בית הספר בו למדתם יקבל רישיון זמני, אותו תוכלו לאסוף ולנהוג על אופנוע עד שיגיע רישיון הנהיגה הקבוע (בדרך כלל כחודש).

אז עברתם טסט וכבר יש לכם רישיון לאופנוע, על מה מותר לכם לנהוג ומהן ההגבלות של רישיון A2. רישיון A2 מתיר לכם לנהוג על אופנוע בעוצמה של עד 14.6 כוח סוס ועד 11 קילוואט.
הרכבה של רוכב על האופנוע מותרת רק אם מלאו לכם יותר מ18 אביבים ובכל מקרה בחודשיים הראשונים להוצאת הרישיון אסור להרכיב רוכבים נוספים, אנחנו היינו ממליצים לצבור אפילו יותר ניסיון לפני שמתחילים לקחת אחריות על בן אדם נוסף.

רישיון אופנוע A1

דרגת הרישיון האמצעית על אופנוע היא A1, על מנת להוציא רישיון לדרגה זו תצטרכו להיות לפחות בני 18. כמו ברישיון A2, גם כאן הגיל בו ניתן להוציא רישיון זהה לגיל בו אפשר להתחיל ללמוד, כך שתהיו בני 18+ עד שתחזיקו רישיון מדרגה זו. למבחן התיאוריה תוכלו לגשת כבר בגיל 17.5. כמו כן תצטרכו לעשות לפחות 15 שיעורים על אופנוע, אלא אם יש ברשותכם רישיון A2, אז מספר השיעורים המינימאלי יהיה 8.

תהליך הוצאת הרישיון

כמו בשאר המקרים, כדי להוציא רישיון אופנוע זה, עליכם להוציא טופס רש"ל 18 (טופס ירוק), חתום עם בדיקה רפואית ובדיקת ראייה וחדות ראייה מינימאלית של 6/12 בעין אחת. לאחר הוצאת הטופס תוכלו לעשות תיאוריה (מבחן עיוני), להתחיל שיעורים על אופנוע ולבסוף לגשת לטסט (מבחן מעשי). במידה ותעמדו במבחן האחרון, תקבלו רישיון חדש ותוכלו לנהוג על אופנועים שכוחם הוא עד 47.46 כוח סוס (ו-35 קילוואט). כמו כן, לפי היתר 190, הרישיון יקנה לכם היתר לנהוג על אופנוע להגת עזרה ראשונה. בנוגע להרכבת נוסעים, חל איסור לעשות זאת בחודשיים הראשונים עם הרישיון.  

רישיון אופנוע A

דרגת רישיון זו הכי גבוהה ומאפשרת לנהוג על אופנועים מהכבדים ביותר, כדי להוציא רישיון אופנוע זה עליכם להחזיק לפחות שנה אחת ברישיון אופנוע דרגה A1. לימודים לקראת דרגה זו תוכלו להתחיל כבר מגיל 18 אבל את הטסט תוכלו לעשות רק בגיל 21 כך שאין לכם מה למהר, מתיאוריה לעומת זאת תהיו פטורים. מספר השיעורים המינימאלי הוא 8.

גם לרישיון זה תצטרכו להוציא טופס רש"ל 18 (טופס ירוק) עם חתימות רופא ואישור לבדיקת ראייה. דרגה זו מחייבת ראייה חדה יותר של 6/12 , עם שדה ראייה של לא פחות מ- 140 מעלות עבור שתי העיניים.

לאחר צליחת הטסט תוכלו לנהוג על אופנועים עם כח סוס של 47.46 ומעלה ומעל ל35 קילוואט (במקרה זה המגבלה כבר תהיה לפי אילו אופנועים מותר להביא לארץ).

לסיכום, לא משנה איזה סוג רישיון החלטתם להוציא על אופנוע, מהן הסיבות האישיות שלכם והאם זה מתוך רצון או צורך, נותר לנו לאחל לכם דרך צלחה וסעו בזהירות.

!!- אם עוד לא הוצאתם רישיון בכלל, אנו רוצים להמליץ בחום לקרוא את המדריך להוצאת רישיון, וגם את רישיון נהיגה.