רישיון לטרקטור

רוצים ללמוד נהיגה? מלאו את הטופס...

בעבר הלא כל כך רחוק, רישיון לטרקטור היה מאוד פופולארי בקרב צעירים ובני נוער, הסיבה לכך הייתה פשוטה, רישיון דרגה 1 מקנה זכות לנהוג לא רק על טרקטור אלא גם על טרקטורון; סיבה זו, יחד עם העובדה שרישיון לרכב פרטי ניתן היה להוציא רק כשנה-שנתיים לאחר רישיון לטרקטור, עשו את דרגה 1 לרישיון מבוקש יותר מהרגיל.

כיום לימודים והוצאת רישיון לטרקטורון פחות אטרקטיביים והמשיכה לרישיון דרגה 1 ירדה מכיוון שהגיל המינימאלי להוצאת רישיון נהיגה על רכב פרטי ירד והתקרב מאוד לגיל בו ניתן להוציא רישיון על טרקטור.

בעוד הגיל להוצאת רישיון נהיגה על רכב פרטי עומד היום על 16 שנים ותשעה חודשים, רישיון לטרקטור תוכלו להוציא תשעה חודשים מוקדם יותר, כבר בגיל 16 אביבים, גיל 16 זהו גם הגיל בו ניתן לגשת לראשונה להבחן לטסט (מבחן מעשי) על טרקטור.

לימודי נהיגה על טרקטור תוכלו להתחיל כבר בגיל 15, זאת למרות שאת המבחן העיוני (תאוריה) תוכלו לעשות לראשונה רק בגיל 15.5 שנים.

אם אין לכם רישיון נהיגה קודם, תצטרכו לעשות לפחות 8 שיעורי נהיגה, אם אתם כבר מחזיקים ברישיון נהיגה אחר תוכלו לעשות שני שיעורים פחות (מינימום 6 שיעורים).

כמובן שטרם תתחילו ללמוד נהיגה על טרקטור תצטרכו להגיש בקשה ולהוציא טופס ירוק, אליו יהיו מצורפים תמונת פספורט מעודכנת (שלכם כמובן), אישור מרופא המשפחה שאתם כשירים ואישור לתקינות מצב הראייה ;
כמו ברישיון נהיגה לרכב רגיל, גם כאן חדות הראייה צריכה להיות לפחות 6/12 וזווית שדה ראייה של 120 מעלות לפחות בשתי העיניים, אם אתם צריכים, תוכלו להעזר בעדשות מגע או משקפי ראייה.

אם אתם מוציאים רישיון מתחת לגיל 17, קחו בחשבון שתצטרכו להגיע עם אחד ההורים למשרד הרישוי על מנת שיחתום על אישור.

קורס נהגי טרקטור

קורס נהגי טרקטורים הינו קורס חובה לכל אלו המבקשים להשלים את דרגת הרישיון 1, הוא מכסה מספר תחומים חשובים הקשורים לעולם הטרקטורים והכלים החקלאיים, מידע שלא הייתם רוכשים בלימודי תאוריה רגילים.
לאחר שתקבלו הפניה ממשרד הרישוי, תוכלו לגשת לאחד מבתי הספר המאושרים על ידי משרד התחבורה ללימודי נהיגה על טרקטור.

תכנית לימודים לנהגי טרקטורים

תכנית הלימודים נמשכת לאורך 44 שעות של שיעורים עיוניים ומעשיים.

 • 18 שעות לימוד עיוניות על דיני תעבורה ובטיחות.
 • 14 שעות על הטרקטור, הכרת הטרקטור ותפעולו.
 • שיעור של שעה על הובלת מטענים וגרירה.
 • 4 שעות אודות בטיחות בהפעלת טרקטורים וכלים חקלאיים שונים.
 • ו- 6 שעות חשובות בהן תלמדו לתפקד במצבי חירום:
  • נהלי כיבוי אש (שעתיים).
  • מתן עזרה ראשונה (שעתיים).
  • טיפול במצבי תאונה. (שעתיים).
 • שעה אחרונה מוקדשת למבחן המסכם שתעברו בקורס.

את תעודת הגמר תקבלו רק לאחר שתעמדו במבחן העיוני והמבחן המעשי אשר מתבצע על ידי בוחן המוסמך לבצע מבחני נהיגה על טרקטור.

על מה מותר לנהוג

כפי שכבר צויין קודם לכן, מי שמחזיק רישיון על טרקטור יוכל לנהוג גם על טרקטורון.
מלבד זאת מחזיקי רישיון מדרגה 1 יוכלו לנהוג על מכונה ניידת אופנית במשקל של עד 14,000 קילוגרם (14 טון), מכונה ניידת שנעה על גבי זחל (בניגוד לגלגלים רגילים).

הגבלות ותנאי רישיון

על מנת לקבל אישור לנהוג על מלגזות, תצטרכו לעשות קורס מלגזות אשר יאפשר לכם לנהוג על מלגזות המסוגלות לשאת משא במשקל של עד 20,000 קילוגרם (20 טון).

שימו לב! שרישיון דרגה 1 על טרקטור אינו מקנה אישור נהיגה על טרקטור משא, על טרקטור משא תוכלו לנהוג אך ורק על פי תקנה 190, בתוך תחומי מושב או קיבוץ מוגדרים, ועל גבי כביש אך ורק לשם חצייתו!

כדי לנהוג על טרקטור משא על גבי כביש, חובה להוציא לפחות רישיון מדרגה B.

בחצי שנה הראשונה עם קבלת הרישיון, לא ניתן לנהוג על טרקטור שהמשקל שלו עולה על 3,200 קילוגרם (3.2 טון) או על רכב כולל נגרר במשקל כולל מותר של עד 4 טון.

אם יש לכם בטרקטור מקום לנוסעים, קחו בחשבון שבשלושת החודשים הראשונים אסור לכם להסיע אף אחד אחר מלבדכם.