רישיון למשאית

רוצים ללמוד נהיגה? מלאו את הטופס...

אם הגעתם להחלטה שאתם רוצים להוציא רישיון נהיגה למשאית, סביר להניח שהמטרה שלכם היא לא לשם נסיעות פרטיות או הנאה אלא יותר כדי למצוא עבודה הדורשת רישיון למשאית.
תמונת סמיטריילרלימודי נהיגה על משאית
הוצאת רישיון על משאית פותחת בפני מחזיקו מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה שונות. אם באופן עצמאי או בתור שכירים אתם יכולים לעסוק במגוון עבודות שונות, להלן חלק מהאפשרויות:
 • הובלת מטלטלים (הובלות בתים\משרדים).
 • הפצה- הובלת מוצרים\ציוד מטעם חברות.
 • * שירותי גרירה וחילוץ.
 • * הפעלת ציוד מכני הנדסי (מכונות ניידות אופניות).
 • ועוד...
* לאחר קורס השלמה לפי תקנה 190.

הוצאת רישיון למשאית

שימו לב! החל מפברואר 2024 ניתן להוציא רישיון נהיגה על גיר אוטומט. רישיון על משאית מחולק לשתי דרגות רישיון עיקריות אשר מסומנות באות C , לכל דרגת רישוי יש את התנאים והמגבלות שלה כאשר הפרמטרים העיקריים הן גיל, מספר שיעורי נהיגה, מצב רפואי ועוד. דרגת רישיון נוספת אשר קשורה לרכבי משא כבד היא רישיון E, שניתן להוציא רק לאחר השלמה של רישיון C (מפורט בהמשך).

תהליך הוצאת הרישיון לרכבי משא

בדומה ללימודי נהיגה על כלי רכב אחרים, גם על מנת להוציא רישיון על משאיות יש לעבור מספר שלבים:
 1. להנפיק טופס רש"ל 18 (טופס ירוק).
 2. לעמוד בדרישות הרפואיות (בדיקה רפואית+ בדיקת עיניים).
 3. לעבור בהצלחה מבחן עיוני (תאוריה).
 4. לבצע מספר שיעורי נהיגה מינימאליים.
 5. וכמובן לעבור בהצלחה מבחן מעשי (טסט).
הנפקת הטופס מתבצעת בד"כ בתחנות שירות בהן ניתן לרוב גם להצטלם או לבצע בדיקת ראייה. מלבד בדיקת העיניים יש לדאוג שרופא המשפחה יחתום על הטופס הירוק שאכן אתם כשירים לנהוג על משאית או רכבי משא וכלי רכב כבדים.
!!- אם עוד כלל לא הוצאתם רישיון , מומלץ בחום לקרוא את המדריך להוצאת רישיון, וגם את רישיון נהיגה.
לאחר שמסיימים שני שלבים אלו, ניתן להתחיל ללמוד בבית ספר לנהיגה, המורשה ללמד על משאיות וכלי רכב כבדים. מספר שיעורי הנהיגה משתנה בהתאם לדרגת הרישיון שרוצים להוציא על משאית ובהתאם לסוגי רישיון שכבר קיים למי שרוצה ללמוד.

רישיון משאית דרגה C1

רישיון דרגה C1 על משאית הינו הרישיון הבסיסי שניתן להוציא על רכבי משא, משאיות, רכבים מסחריים או רכבי עבודה. במידה ויש לך רישיון נהיגה על רכב פרטי
(רישיון B)
, 20 שיעורי נהיגה הם המינימום הנדרש ממך על מנת לגשת לטסט ראשון. במידה ואין לך כלל רישיון, עלייך לעשות לפחות 32 שיעורי נהיגה על משאית לפני שניתן יהיה להגיש אותך למבחן מעשי. אם אתם עומדים בתנאים הרפואיים, ואיכות הראייה שלכם, עם או בלי משקפיים, עומדת לפחות על 6/12 עם זווית ראייה של 140 מעלות (לעומת 120 מעלות עבור רישיון נהיגה לרכב פרטי), תוכלו להתחיל לימודי נהיגה על משאית כבר בגיל 17. למרות שאת הלימודים תוכלו להתחיל חצי שנה לפני, לגשת למבחן תיאוריה תוכלו רק בגיל 17.5. כנ"ל באותו גיל (17.5) ניתן יהיה לגשת למבן מעשי; העניין הוא שגם אם תעברו טסט בגיל 17.5, בפועל תוכלו לקבל את הרישיון רק כאשר יימלאו לכם 18 אביבים, מה שנחמד זה שאם עד כה לא היה לכם בכלל רישיון, תקבלו רישיון דרגה B (רישיון נהיגה לרכב פרטי) עד להגיעכם לגיל 18, אז תקבלו את הרישיון הקבוע. רישיון C1 ייקנה לכם אישור לנהוג על משאיות, רכב פרטי, רכבים מסחריים ורכבי עבודה נוספים עד משקל של 12,000 ק"ג (12 טון), כולל נגרר במשקל של עד 3500 ק"ג (3.5 טון). רישיון דרגה C1 לא מספק לכם אישור לנהוג רק על משאית, בנוסף תוכלו לנהוג על-
  • רכב פרטי.
  • - *"מכונה ניידת אופנית" במשקל של עד 12,000 ק"ג (עד ל-12 טון)
  • רכבי חילוץ וגרירה (רק כאשר יש אישור על פי תקנה 190).
  • מלגזה (לאחר קורס מלגזה קצר ומבחן מקבלים היתר).
* מכונה ניידת אופנית זו הגדרה רכב שמשרד התחבורה לא הגדיר בחוק באופן ספציפי (לרוב מדובר על רכבים חקלאיים ומכונות שונות לעיבוד, חפירה וכדומה).    

רישיון דרגה C למשאית

דרגה C היא דרגת הרישיון הגבוה ביותר עבור כלי רכב משא כבדים (רכבי עבודה, משאיות ורכבים מסחריים) . כדי שתוכלו להוציא רישיון דרגה C עליכם לעמוד במספר תנאים בסיסיים שדורש משרד התחבורה. ראשית כדי להוציא דרגה C יש להחזיק רישיון C1 במשך שנה לפחות, כך שלמרות שניתן להתחיל ללמוד מגיל 18, תצטרכו להיות לפחות בני 19 כדי להוציא את הרישיון (מכיוון שדרגה C1 אפשר להוציא רק מגיל 18 והלאה). מספר השיעורים המינימאלי הנדרש הוא 20 וכדי לגשת לעשות את המבחן העיוני או את המבחן המעשי תצטרכו להיות לפחות בני 19. גם כאן תצטרכו להוציא טופס ירוק (רש"ל 18) עם תמונה שלכם וחתימות של רופא המשפחה ואישור לבדיקת עיניים (חדות וזווית הראייה גם הן צריכות להיות כפי הנדרש ברישיון C). לבסוף התנאי האחרון הוא קורס נהגי רכב משא כבד.

קורס נהגי רכב משא כבד

קורס נהגי משא כבד הוא קורס הכרחי למי שרוצה לקבל בסופו של יום רישיון C למשאית, שימו לב שלא ניתן לקבל את הרישיון מבלי לעבור את הקורס

דרישות קבלה לקורס

כדי לעמוד בתנאי הקבלה לקורס, עליכם לקבל הפנייה ממשרד הרישוי, לאחר שהשלמתם לפחות 20 שיעורי נהיגה המתבקשים. בנוסף תצטרכו לעבור בדיקות רפואיות ולקבל אישור על כשירות רפואית מ"המכון הרפואי לבטיחות בדרכים" (לתשומת לבכם- לא מדובר באישור רפואי שרופא המשפחה יכול להעניק, זהו אישור שניתן להשיג אך ורק מאחד הסניפים של המכון הרפואי).

מה כולל הקורס?

משך הקורס נע בן 160 ל-200 שעות לערך (משרד התחבורה מציג נתונים לא מדוייקים, פנינו למשרד התחבורה ועד כה לא קיבלנו מענה מדוייק לעניין זה), במהלכו לומדים:
 • חוקים ודיני תעבורה- 40 שעות.
  • 28 שעות של דיני תעבורה.
  • 12 שעות של מסמכים ופרוצדורות הובלה.
 
 • לימודים מקצועיים - 88 שעות.
  • 32 שעות של לימודי נהיגה במשאיות ורכבים כבדים.
  • 32 שעות נוספות של הכרת הרכב.
  • 24 שעות של לימודי פריקה וטעינת סחורה.
 • בטיחות בעבודה- 30 שעות הדרכה.
  • 18 שעות על מתן עזרה ראשונה.
  • 4 שעות על כיבוי אש.
  • 8 שעות על חומרים מסוכנים והתנהלות נכונה.
 • לעולים חדשים בארץ המעוניינים להוציא רישיון משאית C יתווספו עוד 200 (!) שעות לימוד על מנת שיכירו היטב את המונחים הטכניים בשפה העברית ויוכלו לעבור את בחינות הגמר בסיום הקורס.
 

בחינות גמר לקורס נהגי משאית C.

עם סיום הקורס תדרשו לעמוד מספר מבחנים עיוניים על מנת לקבל את תעודת הגמר:
 • דיני תעבורה- חוקים ודיני תעבורה. המבחן נעשה על ידי אגף הרישוי במשרדי הרישוי עצמם.
 • הכרה ותפעול הרכב- טעינה ופריקה, נהיגה נכונה במשאית ורכבים כבדים. הבחינות מתקיימות במשרד העבודה.
 • בחינות נוספות אשר ייתקיימו במקום הלימודים עצמו (בית ספר לנהיגה\מכללה):
  • הבנת מסמכי הובלה.
  • עזרה ראשונה, מתן ע"ר.
  • כיבוי אש ושליטה בחומרים מסוכנים.

דרגות רישיון C+E (נגרר מעל 3.5 טון)

דרגת רישיון זו מאפשרת למחזיקו לנהוג על משאית מעל 12,000 ק"ג ובנוסף לכך נגרר שמשקלו עולה על 3.5 טון. כדי להוציא רישיון על נגרר מעל 3.5 טון יש להחזיק רישיון C למשך שנה לפחות; רק לאחר שנה וכאשר עברתם את גיל 20 תוכלו לגשת לתאוריה, כך גם את המבחן המעשי (טסט) תוכלו לעשות רק מגיל 20. בניגוד לרישיון C1 שבו יכול להיווצר מצב שבו תעברו טסט בהצלחה ותצטרכו להמתין עד לקבלת הרישיון, הגבלת הגיל לגבי קבלת רישיון C+E גם עומדת על גיל 20, כך שאם עברתם את הטסט והתאוריה בהצלחה לא תצטרכו להמתין עד לקבלת הרישיון (אולי שבוע עד שהוא יגיע :) ). באופן עקרוני את הלימודים עצמם תוכלו להתחיל בגיל 18, אבל זה רק תאורתית, מכיוון שתצטרכו קודם להוציא רישיון למשאית עד 12, לאחר שנה נוספת רישיון למשאית מעל 12 טון, ורק אז להתחיל עם גורר מעל 3.5 טון (לפעמים אין הגיון בדברים שמשרדים ממשלתיים מחליטים  ). כמו בכל מקרה אחר, גם כאן תצטרכו להוציא רש"ל 18, לקבל אישור רפואי מרופא משפחה ואישור לראייה תקינה עם זווית טווח ראייה של לפחות 140 מעלות בשתי העיניים ביחד וחדות ראייה של 6/12. בנוסף תתבקשו לקבל אישור מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים ולעבור קורס נהגי רכב כבד (קורס שמן הסתם כבר עשיתם אם יש לכם רישיון למשאית מעל 12 טון, משרד התחבורה אוהב לחזור על עצמו בתקנות, ולייתר בטחון אנחנו חוזרים אחריו). מבחינת שיעורי נהיגה- מספר השיעורים המינימאלי הוא 12. ו-8 שיעורים על רכב מחובר או מורכב. שיהיה לך המון הצלחה בלימודים וסעו בזהירות!