רישיון נהיגה למשאית גיר אוטומט

רוצים ללמוד נהיגה? מלאו את הטופס...

מהיום, ניתן להוציא רישיון נהיגה למשאית עם גיר אוטומט (משא קל- רישיון C1). אלו חדשות מעולות לעשרות אלפי נהגים שהוציאו רישיון נהיגה לגיר אוטומט ועד כה התקשו להוציא רישיון למשאית, שדרש שליטה על גיר ידני.
תמונת משאית גיר אוטומטלימודי נהיגה על משאית
במדינת ישראל עד כה לא ניתן היה להוציא רישיון אוטומט למשאית, אך המגמה של רישיונות נהיגה עם גיר אוטומט הגיעה סוף סוף גם למשאיות. משרד התחבורה הוציא הודעה בה מאשר כי מהיום ניתן ללמד נהיגה על משאית עם גיר אוטומט (משא קל, עד 12 טון), מדובר על רישיון דרגה C1 אוטומט.

רישיון נהיגה אוטומט במדינת ישראל

השינוי החל לפני כ- 20 שנה כאשר הותר להוציא רישיון נהיגה לגיר אוטומט על רכב פרטי, ולאט לאט הופיעו להם יותר ויותר מורי נהיגה שלימדו על גיר אוטומט- בהתחלה התאפיין השוק במצב בו מורים רבים החזיקו שני רכבים- אחד על גיר אוטומט והשני על ידני. עם הזמן, מורי נהיגה הבינו שאחזקת שני רכבים היא מיותרת וויתרו על אחת מהאפשרויות והתרכזו בשנייה. כיום כמעט ולא ניתן למצוא מורי נהיגה שמלמדים במקביל על גיר אוטומט וידני. המגמה המשיכה גם לתחום האופנועים, כאשר רישיון A1 היה ניתן להוציא רק על גיר ידני, אך עם השנים נכנסו גם אופנועים עם גיר אוטומט ומשרד התחבורה כיום מאפשר להוציא רישיון A1 גם על גיר אוטומט. לעומת מורי נהיגה על רכב פרטי, מורים המלמדים על אופנועים מחזיקים גם כיום כלים עם גיר אוטומט וידני במקביל- מהסיבה הפשוטה, כל שיעור נהיגה על דו גלגלים מתבצע עם 1-3 תלמידים, כך שאחזקת כמה כלים במקביל היא הכרחית ולא מצריכה מהמורה להחליף כל פעם רכב (כפי שצריך ברכב פרטי). מה גם שבכל מקרה כל שיעור על אופנוע מסתיים במגרש\משרדי בית ספר לנהיגה והתלמידים שמתחלפים יכולים להחליף כלי רכב.

מחיר לימודי נהיגה על משאית גיר אוטומט

כעת, משהחלו לימודי נהיגה על משאית עם גיר אוטומט, טיפטופים ראשונים של מורי נהיגה למשאית עם גיר אוטומט יחלו להופיע וסביר שהמחיר יהיה טיפה גבוה יותר מלימודי נהיגה על משאית עם גיר ידני, אך עדיין כאלו שיחסכו יותר כסף לבעלי רישיון B אוטומט ויהיו משתלמים יותר מכיוון שיפחיתו את מספר השיעורים שתלמידים יעשו על משאית.... מצב דומה היה עם רכב פרטי, כאשר בשנים הראשונות המחירים על לימודי נהיגה על גיר אוטומט היו גבוהים יותר מאשר על גיר ידני, מהסיבה הפשוטה, הביקוש היה גבוה וההיצע נמוך. עם השנים המצב התהפך וכיום לימודי נהיגה על גיר ידני הפכו להיות יקרים יותר, לעיתים ב 15-20 אחוז.  

חסכון של זמן וכסף

עד כה תלמידים שהוציאו רישיון נהיגה על משאית (משא קל, עד 12 טון) והיו בעלי רישיון B אוטומט, לרוב עשו 5-10 שיעורים יותר על משאית מכיוון שנאלצו לתרגל גם שליטה על גיר ידני, מה שגם כך העלה את עלות הלימודים שלהם בכמה מאות ואף אלפי שקלים, בהתחשב בכך שהמינימום שמחייב החוק הוא 20 שיעורים על משאית, למי שיש רישיון נהיגה מדרגה B, מדובר על תוספת של עשרות אחוזים בהוצאות עבור רישיון הנהיגה המיוחל. לכן, גם אם לימודים על משאית עם גיר אוטומט יעלו יותר פר שיעור- החסכון עבור תלמידים עם רישיון B אוטומט יהיה כפול:
  1. כסף - העלויות עדיין יהיו נמוכות יותר מאשר תוספת של מספר שיעורים.
  2. זמן - עוד שיעורים, משמע עוד זמן, (שבועיים-שלושה ואולי יותר) אשר ייחסכו בטרם הזמנת טסט.
בזמן כתיבת מילים אלו משאיות עם גיר אוטומט שמטרת לשמש מורי נהיגה כבר נמצאות ארץ ועוברות את כל ההתאמות הנדרשות על פי משרד התחבורה בכדי להתאים ללימודי נהיגה.

הרשמה מוקדמת-  לימודי נהיגה על משאית גיר אוטומט.

הצפי הוא שכבר בפברואר 2024 מורים ראשונים יחלו ללמד על משאית עם גיר אוטומט ולכן כבר כיום ניתן להרשם לרשימת המתנה עבור לימודי נהיגה על משאית עם גיר אוטומט- ככל הנראה, שיעורים ראשונים על משאיות אלו יהיו באיזור המרכז והשפלה- ראשון לציון, חולון, רחובות, מודיעין. אתם מוזמנים להרשם ללימודי נהיגה על משאית- גיר אוטומט בכדי שתוכלו להתחיל ללמוד בהקדם אל תשכחו עליכם:
  1. למלא טופס בקשה לרישיון למשאית C1 (קישור)
  2. לבצע בדיקת ראייה
  3. לעשות תאוריה למשאית C1 (משא קל) - תרגול תאוריה.