רישיון נהיגה

רוצים ללמוד נהיגה? מלאו את הטופס...

רישיון נהיגה הינו מסמך המשמש כתעודה המאשרת למחזיקה לנהוג בכלי רכב המצויין ברישיון. מחובתכם כנהגים לשאת עימכם רישיון נהיגה עדכני ורלוונטי לכלי הנוכחי עליו אתם נוהגים. מלבד חובת אחזקה של רישיון נהיגה, בזמן נהיגה חייב להיות עמכם עוד שני מסמכים חשובים- רישיון רכב וביטוח רכב. (!חשוב לא להשאיר את רישיונות הרכב, נהיגה, ותעודת הביטוח ברכב ללא השגחה).

מראה הרישיון.

 
תמונת רישיון נהיגה- חלק קדמי תמונת רישיון נהיגה, פירוט הרכיבים שעל גבי רישיון הנהיגה.
מלבד תמונה מזהה, הרישיון מכיל מספר פרטים מזהים אודות בעל הרישיון, ובנוסף פרטים הקשורים לרישיון עצמו:  
 1. שם משפחה- בעברית ואנגלית.
 2. שם פרטי- בעברית ואנגלית.
 3. תאריך לידה.
 4. פרטי הרישיון נהיגה:
  1. תאריך הנפקת הרישיון
  2. תאריך תפוגה של רישיון הנהיגה.
  3. מספר רישיון ייחודי (+מספר ביקורת החרוט בלייזר על גבי הרישיון).
 5. תעודת זהות של מחזיק בעל הרישיון.
 6. כתובת מגורים.
 7. סוג\י רישיון- כלי הרכב עליהם יש למחזיק התעודה רישיון נהיגה (מסומן לפי דרגות הרישיון).
 8. הערות- פרטים נוספים על סוג הרישיון והערות כמו חובת הרכבת משקפיים וכדומה.

בצידו האחורי של הרישיון מצויינים כל סוגי הרישיון והקודים שלהם- לדוגמא A2 שמסמן רישיון לאופנוע עד 14.6 כח סוס, או רישיון נהיגה בדרגה B המסמן רישיון נהיגה על רכב פרטי.
ברקע של החלק האחורי תופיע בדרך כלל שוב תמונה של בעל הרישיון ובצידו הימני התחתון, מספר תעודת הזהות.

דרגות וסוגי רישיון

רישיון נהיגה בארץ מתחלק למספר דרגות לפי סוגי הרכב, ולכל דרגה ישנן בדרך כלל תתי דרגות. עבור כמעט כל סוגי רישיון הנהיגה תצטרכו לעבור תאוריה (בחינה עיונית) או טסט (בחינה מעשית). לכל סוג רישיון מותאמים מבחנים משלו לפי סוגי הרכב המדוברים.
 • רישיון A - האות A מסמלת רישיונות נהיגה הקשורים לכלי רכב דו גלגליים (אופנועים), תחתיו (דרגות: A2, A1,A). לקריאה נוספת על רישיון לאופנוע
 • רישיון B - זוהי דרגת הרישיון הכי פופולארית, לבעלי רישיון B מותר לנהוג על כלי רכב שמשקלם לא עולה על 3.5 טון ומספר הנוסעים לא עולה על 8 אנשים. (דרגות: B).
 • רישיון C- דרגה C משמשת לסימון רשיונות של כלי רכב כבדים (דרגות C1,C,C+E). לקריאה נוספת על רישיון למשאית
 • רישיון D- דרגות D השונות מסמנות רישיון להסעת נוסעים. לקריאה נוספת על רישיון לרכב ציבורי (מונית\אוטובוס).
 • דרגת רישיון 1 – רישיון נהיגה על טרקטורון וטרקטור (ורכבי שטח שונים, לפי פירוט משרד התחבורה). לקריאה נוספת על רישיון לטרקטור או טרקטורון.
 • מלבד רישיונות אלו ישנם עוד מספר תנאים לסוגי רישיון שונים- לדוגמא עבור רישיון על מלגזה יש לעשות קורס מלגזה, קורס רכב ציבורי הוא חובה למי שרוצה רישיון להסיע נוסעים במונית או אוטובוס.
לקריאה נוספת על:
 • קורס מלגזה.
 • קורס רכב ציבורי.

רישיון B – רישיון לרכב פרטי

רישיון מדרגה B נקרא על פי רוב רישיון לרכב פרטי, זהו הרישיון הנפוץ ביותר המשמש כמעט כל אחד מאתנו ביום יום.

לימודים על גיר אוטומט או ידני

רישיון לרכב פרטי ניתן להוציא על גיר ידני (הילוכים) או גיר אוטומט. מצד אחד, הנהיגה על גיר אוטומט הינה נוחה ואינה מצריכה את ההתעסקות של רגל שמאל עם פדל הקלאץ'; בנוסף לכך, היום רוב הרכבים המודרניים בארץ הם בעלי גיר אוטומט.

מצד שני, הוצאת רישיון נהיגה (לחצו למדריך הוצאת רישיון) על גיר ידני אמורה להיות זולה יותר (בדרך כלל לוקחים מורים כ-20 ש"ח יותר עבור לימודי נהיגה על גיר אוטומטי) ובנוסף הוצאת רישיון לגיר ידני לא תגביל אתכם למצבים בהם תדרשו לנהוג על רכב עם הילוכים רגילים. יש שיגידו שלימודים על גיר רגיל מקנים מיומנות נהיגה טובה יותר ובכך יותר בטחון לנהג.

אנחנו בכל מקרה היינו ממליצים להוציא רישיון לגיר רגיל ורק במידה ובמהלך השיעורים מתגלה קושי רב לשלוט על הגיר הידני והקלאץ', לעבור ללימודים על אוטומט.

מתי אפשר להתחיל

כבר מגיל 16 ו3 חודשים תוכלו לגשת למבחן תאוריה (מבחן העיוני) ולהבחן עבור רישיון לרכב פרטי.
שלושה חודשים לאחר מכן, בגיל 16.5 תוכלו להתחיל את לימודיכם אצל מורה נהיגה, ובמידה ותספיקו לעבור את מכסת השיעורים המינימאלית, תוכלו כבר בגיל 16 שנים ותשעה חודשים לגשת ולעשות טסט (מבחן מעשי).

תנאים ושלבים בהוצאת רישיון דרגה B

על מנת לקבל רישיון נהיגה לרכב פרטי מדרגה B יש לעמוד בכמה תנאים.

ראשית יש להגיש בקשה לרישיון נהיגה (טופס ירוק\רש"ל 18) עם תמונה עדכנית.
טופס הבקשה צריך להיות חתום על ידי רופא המשפחה ואישור לבדיקת עיניים המאשרת כי שדה הראייה של המבקש הוא לפחות 120 מעלות, וחדות הראייה היא לפחות 6/12 ולפחות בעין אחת, עם או בלי עזרי ראייה (משקפיים או עדשות מגע).

לאחר שעברתם את מבחן התאוריה יש להשלים לפחות 28 שיעורי נהיגה בטרם אפשר לגשת למבחן מעשי (טסט), במידה ועמדתם במבחן המעשי הגיעה שעתם לקבל רישיון נהיגה, במידה ולא, תוכלו לגשת לעשות טסט שוב ושוב עד שתעברו את המבחן בהצלחה. מן הסתם בין טסט אחד לשני רצוי לקחת שיעורי נהיגה נוספים על מנת לשפר את הנהיגה, לעבוד על מה שנכשלתם בו, והכי חשוב לצבור ניסיון ובטחון על הכביש כדי להיות רגועים יותר במבחן הנהיגה הבא.

על מה אפשר לנהוג

רישיון דרגה B מאפשר לנהוג על כל כלי רכב מנועי שמשקלו הוא עד 3.5 טון (3,500 קילו גרם), בנוסף לכלי הרכב עצמו, מותר למחזיק הרישיון לגרור נגרר של עד טון וחצי (1,500 ק"ג).

ברכב תוכלו להסיע עד שמונה אנשים מלבדכם, ובסך הכל מותר שיהיו ברכב עד 9 אנשים (כמובן צריך שגם לרכב עצמו יהיה רישיון להכיל עד 9 אנשים).

שימו לב שלמרות ההגדרה של רכב מנועי המוגבל לפי משקל, הרישיון לא מקנה לכם אישור לנהוג על אופנוע או כל כלי רכב דו גלגלי, אלא רק על רכב פרטי, או מסחרי (רכב משא או עבודה) של עד 3,500 ק"ג.

מעבר למובן מאליו, רישיון B יאפשר לכם לנהוג גם במכונות ניידות אופניות למיניהן (למעט טרקטור משא או מלגזה- עבורה תצטרכו לעבור קורס מלגזות), נהיגה על טרקטורון או טרקטור תתאפשר גם כן (תוך עמידה בסעיף 190, קרי אחזקה של לפחות שנתיים ברישיון B ומעל גיל 21), כמו גם רכבי שטח למיניהם (ג'יפים).

מלבד אלו, אם תעמדו בדרישות משרד התעבורה (קורסים, מבחנים ואישורים רפואיים למיניהם), תוכלו להוציא להחזיק רישיון נהיגה על רכבי חירום שונים- אמבולנס (לאחר השלמת קורס נהגי אמבולנס), רכב כיבוי שרפות ורכב בטחון (מבחנים של רשות הרישוי).

רישיון נהג חדש

מזל טוב! אתם נהגים חדשים, אז מה עכשיו? מה מותר ומה אסור ומתי כבר לא תיחשבו בתור נהגים חדשים.
נהג חדש נחשב מי שעוד לא מלאו לו שנתיים מאז הוציא רישיון נהיגה, במהלך שנתיים אלו ישנם מספר הגבלות ותקנות.
נהג חדש צעיר נחשב מי כל מי שהוציא רישיון נהיגה והוא עוד לא בן 24. נהג חדש צעיר מקבל היתר נהיגה זמני לתקופה של חצי שנה (6 חד').
נהגים חדשים? לקריאה נוספת על נהג חדש והיתר נהיגה.

רישיון נהיגה בינלאומי

רישיון נהיגה במדינת ישראל עומד בתקנים אירופיים ומאפשר לנהוג ברוב המדינות בעולם, יחד עם זאת מומלץ לא להסתפק ברישיון הרגיל ולהוציא רישיון נהיגה בינלאומי שעלותו נעה בין 16 ₪ ל-26 ₪ (תלוי בחברה).

רישיון נהיגה בינלאומי ניתן להוציא דרך אחת משתי החברות המורשות לכך על ידי משרד התחבורה- חברת מ.מ.ס.י וחברת טלדור, שעובדת עם מספר חנויות אופטיקה המוסמכות לעבוד להנפיק רישיון נהיגה בינ"ל. במידה והכל תקין, הנפקת רישיון נהיגה בינ"ל תעשה במקום.

מה להביא?

 • לא לשכוח להביא אתכם רישיון נהיגה ישראלי בתוקף.
 • תשלום עבור הרישיון הבינלאומי.

אם בכל זאת החלטתם להמר ולא להוציא רישיון נהיגה בינ"ל, להלן טבלה המפרטת באילו מדינות ניתן לנהוג עם רישיון נהיגה ישראלי, הנתונים הם כפי שהתקבלו על ידי המשרדים האחראיים לתחבורה ונהיגה בכל מדינה.

רשימת מדינות
מדינה רישיון ישראלי בתוקף ל-
אוסטרליה 3 חודשים
איטליה שנה (12 חודשים)
אירלנד שנה (12 חודשים)
אל סלבדור 3 חודשים
ארה"ב שנה (12 חודשים)
בלגיה חצי שנה (6 חד')
בריטניה חצי שנה (6 חד')
גרמניה חצי שנה (6 חד')
הולנד חצי שנה (6 חד')
הונגריה שנה (מגיל 18 בלבד)
נורבגיה 3 חודשים
סינגפור 3 חודשים
ספרד חצי שנה (6 חד')
פורטוגל 3 חודשים
פינלנד שנה (12 חודשים)
צ'כיה 3 חודשים
צרפת שנה (מגיל 18 בלבד)
קוסטה ריקה 3 חודשים
קפריסין חצי שנה (6 חד')
שבדיה שנה ( 12 חודשים)
שוויץ שנה (מגיל 18 בלבד)
תורכיה שנה (מגיל 18 בלבד)